Projekt „Pasje Dziecięce”
Organizator:
Szkoła Podstawowa nr 35
Nauczyciele:
Elżbieta Kowalczyk
Małgorzata Matejaszczyk
Sylwia Kunze
Małgorzata Skwira
Miejscowość:
Gdańsk
Województwo:
pomorskie
Okres realizacji:
26.11.2010 – 27.05.2011- rok pilotażowy
kontynuacja projektu w następnych latach
Zasięg:
Szkolny (w dążeniu ogólnopolski)
Cel projektu:
Projekt „Pasje dziecięce” wpisuje się w założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które to rok szkolny 2010/2011 uznało za Rok Odkrywania Talentów, a rok 2011/2012 rokiem Szkoły z Pasją. Uzasadniając, że zdolności, zainteresowania, możliwości poszczególnych uczniów są różne. Różnym dzieciom potrzebne są różne drogi edukacyjne. Misją szkoły jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności. Projekt współgra również z założeniami Gdańskiego Uniwersytetu Dziecięcego, działającego obecnie w ramach Polskiej Akademii Dzieci.
Głównym zadaniem projektu jest rozbudzanie pasji i zainteresowań dziecięcych, a w związku z tym zachęcanie do rozwoju umysłowego, pozyskiwania wiedzy, stawiania sobie pytań. Bardzo ważnym aspektem projektu staje się dzielenie zdobytą wiedzą, prezentowanie eksperymentów, a tym samym inspirowanie innych uczniów do osobistego rozwoju. Należy podkreślić, że nie oceniamy i nie krytykujemy przedstawionych pomysłów, tematów, czy też wątpliwości. Dopuszczamy także pomoc dorosłych w przygotowaniu wykładu, warsztatu, prezentacji.
Opis działań:
Prezentowanie pasji i zainteresowań może przybierać formę wykładu z wykorzystaniem multimediów lub warsztatów eksperymentalnych.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu (ostatni piątek miesiąca – 4. godzina lekcyjna) i trwają ok. 40 minut. Każde spotkanie to 1 lub 2 wykłady uczniów szkoły podstawowej. Słuchaczami są uczniowie szkoły podstawowej.
Przebieg działań:
- spotkanie organizatorów z prelegentem – uczniem poprzedzające prezentację pasji, omówienie treści, formy, celów wystąpienia
- wykład lub warsztaty
- dyskusja prelegenta ze słuchaczami, odpowiedzi na pytania
- ewaluacja – ponowne spotkanie organizatorów z uczniem, omówienie przebiegu spotkania
Produkty projektu (rezultaty):
- dyplom uznania dla ucznia – prelegenta
- broszurka zbiorcza, będąca kroniką projektu, wydana w czerwcu na zakończenie cyklu
- wystawa z opisem projektu na „Święto szkoły”
- comiesięczne spotkania n-li z młodymi wykładowcami w celu pomocy im w prezentacji, powstanie w szkole „Klubu Młodego Naukowca”
- link na stronie internetowej szkoły, przedstawiający postacie uczniów i ich pasje oraz zdjęcia ze spotkań
- strona internetowa
- logo projektu
- pozyskiwanie sponsorów
- rozpowszechnianie projektu w polskich szkołach
Kreatywność projektu:
Projekt zachęca uczniów do rozwoju osobistego, wskazując, że każdy z nich może odkryć w sobie nieznane pokłady uzdolnień, niekoniecznie związane z programem nauczania. Projekt przygotowuje również uczniów szkoły podstawowej do autoprezentacji na dalszych etapach edukacji, uczy pokonywania stresu, wskazuje jak właściwie wykorzystać multimedia.
Kierownik projektu:
Kierownik projektu:
mgr Elżbieta Kowalczyk